Що таке тонзиліт?

Тонзиліт — це хвороба інфекційного характеру, при якій виникає запалення однієї або кількох мигдаликів понад фізіологічну норму і супроводжується клінічними симптомами. Дане захворювання бактеріальної або вірусної природи найчастіше вражає лімфоїдну тканину піднебінних мигдаликів.

Піднебінні мигдалики — органи периферичної імунної системи, що складаються з лімфоїдної тканини, які захищають організм людини від несприятливого впливу вірусів та бактерій. При попаданні в тіло хвороботворних бактерій або вірусів мигдалики починають активно виробляти лімфоцити та моноцити. У випадках, коли імунна система виявляє патологічних збудників хвороби, починається активне вироблення клітин імунітету. Виникає запалення мигдаликів і навіть гнійні виділення, як імунна реакція у відповідь.

Пікові моменти захворюваності припадають на осінь та зиму. У ці сезони отоларингологія стає другим за затребуваним напрямом, після сімейної медицини та педіатрії. Оскільки будова дитячих органів периферичної імунної системи відрізняється від дорослих, ангіна у дітей зустрічається вдвічі частіше.

Клініка сімейної медицини Family clinic — поліклініка, до якої ви можете звернутися за консультацією до сімейних фахівців та лікарів-отоларингологів. 

>

Причини появи тонзиліту

Ця патологія виникає при недостатній імунній реакції на потрапляння хвороботворних вірусів або бактерій в організм. При цьому ситуацію ускладнюють різні фактори-провокатори:

  • знижений імунітет;
  • переохолодження;
  • великі навантаження та стрес;
  • травми горла;
  • куріння та зловживання алкоголем;
  • хронічні запальні захворювання ротової та носової порожнини, придаткових пазух;
  • недоліковані різні захворювання та інфекції організму;
  • недорозвиток лімфоїдної тканини;
  • < li>зловживання гормональними засобами;
  • спадкова схильність до патологій горла.

Бактеріальний тонзиліт провокує β-гемолітичний стрептокок групи А. Даний вид захворювання можуть також викликати хламідії та стафілококи. Вірусний тонзиліт можуть спричинити адено- та риновіруси, віруси герпесу, парагрипу.

Які види тонзиліту існують?

Раніше класифікація форм даного захворювання у вітчизняній медицині була вкрай спрощеною. На сучасному етапі розвитку лікарської справи, ця класифікація зажадала доопрацювання у зв’язку з широким досвідом та дослідженнями, які провели у практиці світової медицини. Також ключовими факторами стали зміни, внесені до МКБ-10.

Відповідно до оновленої класифікації, тонзиліт поділяє на дві основні форми:

  1. Гострий тонзиліт – форма захворювання, при якій запальний процес виникає одноразово або рідкісними випадками.
  • Гострий рецидивуючий тонзиліт — повторний випадок виникнення гострої форми захворювання, спричинений тим самим збудником.
  • Гострий рекурентний тонзиліт — повторний випадок гострого тонзиліту, викликаний великою кількістю бактеріалних збудників (загострення хронічного тонзиліту). /li>
  1. Хронічний тонзиліт – тривалий процес запалення мигдаликів.
  • Компенсований тонзиліт — характеризується лише місцевими ознаками, без інших скарг та реакцій, проте з можливістю супутніх захворювань (у новій класифікації дана форма відсутня).
  • Декомпенсований тонзиліт — форма, що супроводжується реакціями першою та другого ступеня тяжкості та характеризується постійним або епізодичним виникненням інших симптомів.

Також хронічна форма може виявлятися одностороннім хронічним тонзилітом або двостороннім.

Основні симптоми появи тонзиліту

Ступінь вираженості тих чи інших симптомів патології залежить від етіології (походження) захворювання та форми захворювання (гострої або хронічної).

Гострий стрептококовий тонзиліт характеризується такими ознаками:

  • біль у горлі без гострої задишки;
  • відсутність кашлю;
  • набухання шийних лімфовузлів;
  • підвищення температури тіла 38°C і вище;
  • збільшення мигдаликів;
  • нашарування на мигдаликах.

Наявність всіх перелічених вище симптомів разом з віком пацієнта в діапазоні від 3 до 14 років, дає лікарю право підозрювати гострий тонзиліт у дитини, викликаний β-гемолітичний стрептокок групи А. Так званий, гнійний тонзиліт (або гнійна ангіна) в більшості випадків також є саме стрептококовою патологією. У таких випадках для правильного лікування хворому показано пройти лабораторний тест на виявлення даного збудника.

Хронічна форма декомпенсованого тонзиліту проявляється характерними ознаками:

  • постійною або епізодичною субфебрильною температурою (в районі 37-37.8 °C);
  • збільшенням та хворобливістю піднебінних мигдаликів;
  • періодичним нездужанням та поганим самопочуттям;
  • >
  • рубцюванням та спайками на піднебінних мигдаликах;
  • епізодичними порушеннями серцевого ритму.

У разі другого ступеня тяжкості можуть з’являтися ревматичні ознаки, а хворого постійно починає турбувати порушення серцевого ритму.

Як правильно проводити лікування тонзиліту?

Лікування цієї патології потребує комплексного підходу та звернення до сімейного лікаря (або педіатра), а також до лікаря-отоларинголога. Правильне лікування починається з діагностики: лікар проводить опитування, оглядає горло та лімфовузли хворого.

Вивчивши клінічну картину, лікар може направити зробити тест на наявність стрептококового збудника. Це дослідження потрібне, оскільки антибіотики при тонзиліті призначають тільки у разі наявності у хворого збудника β-гемолітичного стрептокока групи А. В інших випадках, антибіотикотерапія не показана, а іноді навіть небезпечна.

Для будь-якого виду захворювання використовують жарознижувальні препарати у випадках, коли температура піднімається вище 38 °C. Також використовують місцеві нестероїдні протизапальні препарати для зменшення набряку, зниження больового синдрому.

Свою ефективність також показала обробка мигдаликів різними антисептичними та бактерицидними препаратами, промивання лакун мигдаликів від гною спеціальним апаратом Тонзиллор. Не менш важливими вважаються процедури Тубус-кварц, магнітолазерна та лазерна терапії, кріотерапія та інгаляції.

У випадках постійного запального процесу, неефективності консервативних методів лікування та появи ускладнень лікарі рекомендують оперативне втручання. На сучасному етапі подібне неприємне втручання роблять за допомогою хірургічного лазера, який зменшує ступінь травматизації та робить процес відновлення швидшим. Застосовують два нові методи: лазерну тонзилектомію та лакунотомію.

Профілактика тонзиліту у дітей та дорослих

Оскільки тонзиліт найчастіше є наслідком зараження бактеріями та вірусами, профілактика тонзиліту, як у дітей так і у дорослих, базується на оздоровчих процедурах та гігієні. Важливими факторами стають регулярне вологе прибирання в будинку (особливо в дитячій кімнаті), провітрювання та зволоження повітря. Також важливо проводити загартовування організму, регулярно займатися спортом: робити гімнастику, бігати чи ходити пішки.

Для загального зміцнення організму та імунітету потрібно правильно та повноцінно харчуватися, уникати стресів та надмірних навантажень. Важливим фактором є достатня кількість сну та відпочинку: щодня дорослі та діти повинні спати не менше 8 годин, при цьому лягати спати не пізніше 23:00.

Для уникнення та профілактики хронічної форми захворювання необхідно правильно лікуватися і дотримуватися приписів лікаря. Важливо не кидати лікування раніше за призначений термін, особливо це стосується антибіотикотерапії. Подібні дії призводять до резистентності (стійкості) деяких видів бактерій до препаратів.

Основними для сімейної поліклініки Family clinic є два принципи: дружність до всіх членів сім’ї, а також зручність та комфорт кожного пацієнта. Саме тому, не залишаючи будівлі клініки, ви можете відвідати різних фахівців, зробити необхідні лабораторні тести та пройти всі призначені процедури.

У клініці доступно понад 20 методів фізіотерапії, кілька різних видів оперативних втручань. Серед них, найсучасніші методи проведення операцій на ЛОР-органах за допомогою хірургічного лазера.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.